8. Sınıf Ahlak ve Yurttaşlık Eğitimi 1. Dönem 1. Yazılı Açık Uçlu

8. sınıf Ahlak ve Yurttaşlık Eğitimi 1. dönem 1. yazılı açık uçlu sorular aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz. Ahlak ve Yurttaşlık Eğitimi açık uçlu yazılı soruları 1. dönem 1. yazılı sınavı cevap anahtarlı en güncel haliyle çok yakında yazilisepeti’nde.

8. Sınıf Ahlak ve Yurttaşlık Eğitimi 1. Dönem 1. Yazılı Açık Uçlu

8.sınıf ahlak ve yurttaşlık eğitimi 1.dönem 1.yazılı sınav açık uçlu sorular ve cevapları aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

8. Sınıf Ahlak ve Yurttaşlık Eğitimi 1. Dönem 1. Yazılı 1. Sınav Açık Uçlu Yazılı İndir

YAZILININ CEVAP ANAHTARI AŞAĞIDADIR

Hoşgörülü ve affedici olmak, Alçak gönüllü olmak, Gururlu ve kibirli olmak, Kötülüğü kötülükle savmak, Başkalarına iyilik etmek, Kimseyi hor ve hakir görmemek, Yalan söylemek, Söz ve davranışlarında ikiyüzlü olmak, Yumuşak huylu olmak ve Güler yüzlü olmak.

S-1:Yukarıdaki örnekleri iyi ve kötü ahlak olarak sınıflandırınız (20 p)

Hoşgörülü ve affedici olmak, Alçak gönüllü olmak, Başkalarına iyilik etmek, Kimseyi hor ve hakir görmemek, Yumuşak huylu olmak ve Güler yüzlü olmak. İyi ahlak örnekleri

Gururlu ve kibirli olmak, Kötülüğü kötülükle savmak, Yalan söylemek, Söz ve davranışlarında ikiyüzlü olmak. Kötü ahlak örnekleri

S-2: Ahlak ve toplum ilişkisi nedir? Ahlak kurallarına uyulmayan bir toplumda ortaya çıkabilecek sorunları kısaca yazınız. (20 p) İyilik, doğruluk, sorumluluk, dürüstlük, erdemlilik gibi nitelikleri kapsayan ahlak, toplumsal yaşantının olmazsa olmazıdır. Bir toplumda bu niteliklerin kaybolması veya anlamını yitirmesi; kaos, kriz, bunalım, yabancılaşma veya çatışma olarak karşılık bulacaktır.

S-3: Arkadaşlarınız hangi özeliklere sahip olmasını istersiniz? Nedenleri ile birlikte açıklayınız. (10 p)

Dürüst olması, Yalan söylememesi, Yardımsever olması……..

S-4: Empati kurmak neden önemlidir? Kısaca açıklayınız. (10 p)

Empati sayesinde, insanlar arasındaki ilişkiler daha sağlıklı hale gelir ve güven duygusu artar. Empati göstermek, insanların farklı bakış açılarına saygı duymalarına ve diğer insanların düşüncelerine açık olmalarına yardımcı olur….

S-5: Etkili iletişim becerileri nelerdir? Kısaca yazınız (10 p)

Etkin dinleyici olmak.  Hoşgörülü ve önyargısız olabilmek.   Empati kurabilmek. Beden dili, hitap, ses tonu ayarlamak.  Kendimizi doğru ifade edebilmek…

S-6: İletişimde dinlemenin önemini kısaca açıklayınız?  (10 p)

Bireyin iletişimde gelen mesajı iyi anlamasını ve yaşadığı topluma uyum göstermesini sağlar. Bilgi edinmenin, öğrenmenin ve anlamanın en temel yollarından biri de dinlemedir. Aynı zamanda sosyal yaşamdaki sağlıklı iletişimin de en önemli unsurudur.

S-7:Vatandaş olarak görev ve sorumluluklarımız nelerdir?  (10 p)

Kanunlara uymak, Vergi vermek, Askerlik yapmak, Seçimlere katılmak….

S-8: Yurttaş kime denir? Kısaca açıklayınız  (10 p)

Yurttaş, aynı vatan sınırları içinde yaşayan, aynı devletin sağladığı imkanlardan faydalanan ve aynı devletevatandaşlık bağı ile bağlı olan bireylere yurttaş denir.

Tüm Açık Uçlu Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıklayınız

Author: YazılıSepeti

1 thought on “8. Sınıf Ahlak ve Yurttaşlık Eğitimi 1. Dönem 1. Yazılı Açık Uçlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir